Apkārtne

Ates (Ottes) dzirnavas - muzejs

Vienreizēja iespēja apmeklēt tuvumā esošo Ates dzirnavu brīvdabas muzeju, kurā varēsiet iepazīties ar seno latvju sētu, tajā veicamajiem darbiem, darbarīkiem.
Ates dzirnavmuzejs atklāts 1985. gadā, pateicoties tā dibinātāja un veidotāja Viktora Ķirpa pūlēm. Tas atrodas Kalncempju pagasta Atē, 201km attālumā no Rīgas un 19 km no Alūksnes. Muzeja kompleksa centrālais objekts ir darbojošās Ates ūdensdzirnavas (1795.g.) ar dzirnavu ēkas dzīvojamā galā izvietotu ekspozīciju, kurā atspoguļota pagasta sadzīve un tradīcijas.
Ap dzirnavām izveidota etnogrāfiska ekspozīcija. Tā sastāv no 13 Vidzemes zemnieku sētas ēkām, kuras atjaunotas vai pārvietotas no dažādām pagasta vietām ar atbilstošiem darba rīkiem, saimniecības piederumiem un mašīnām.
Muzeja lielākais pasākums ir Pļaujas svētki, kuri ir viena no senākajām latviešu zemnieku tradīcijām. Tie notiek katru gadu septembra otrajā sestdienā. Svētku laikā ar senajiem darba rīkiem tiek demonstrēta kulšana, malšana ar rokas dzirnavām, pilns linu apstrādes cikls, ieskaitot sukāšanu, vērpšanu un aušanu. Svētkos demonstrē darbībā arī senās ūdensdzirnavas, kā arī tradicionālos lauku amatniecības un mājsaimniecības darbus.

 

Bānītis

Mazbānītis šaursliežu dzelzceļa maršrutā Gulbene - Alūksne ļaus Jums justies kā pagājušā gadsimta pirmās puses pasažierim.
Gulbenes – Alūksnes dzelzceļa posms ir vienīgais vispārējās lietošanas šaursliežu dzelzceļš Baltijā. Tā sliežu platums ir 750 mm. 33 km garais posms ir saglabājies no šaursliežu dzelzceļa līnijas Stukmaņi – Valka, kuras ekspluatācija sākās 1903.gadā. Gulbenes – Alūksnes bānītis ir vienīgais dzelzceļš Latvijā, kurš atzīts par valsts nozīmes kultūras pieminekli. Šo dzelzceļa līniju apsaimnieko privāta kompānija "Gulbenes - Alūksnes bānītis", kura ir FEDECRAIL (Eiropas tūrisma un muzejdzelzceļu federācija) biedrs. Pa dzelzceļu notiek regulāri pasažieru pārvadājumi starp divu rajonu centriem un šajā maršrutā pēc saraksta kursē trīs vilcienu pāri dienā. Pārvadājumiem izmanto 20. gs. 60. un 80. gadu dīzeļlokomotīves un vagonus, kā arī restaurēto tvaika lokomotīvi. Bānīti ir iecienījuši tūristi, jo līdzās dzelzceļam ir gleznaina apkārtne, kā arī interesanti dabas un vēstures objekti. Dzelzceļa apsaimniekotāji rīko dažādus pasākumus, piemēram, svētku braucienus Lieldienās, Ziemassvētkos un ikgadējos Bānīša svētkus.


Gulbju krustakmens

Gulbju Krustakmens jeb Tabakdoze atrodas Alūksnes - Gulbenes lielceļa labajā pusē, 10 km no Alūksnes un ap 500 m no Gulbju mājām. Ap metru augstā stabveidīgā akmens priekšpusē iekalts krusts, kura pamatne iekalta dziļāk un veido nelielu iedobumu, it kā tabakdozi. Domājams, ka krustakmens ir piemiņas zīme kāda traģiska notikuma atcerei.
Kā vēstī nostāsts: "Tieši tajā vietā, kur tagad atrodas akmens sensenos laikos, kāds vecāks vīrs ceļā no Vecgulbenes uz Alūksni piesēdis kalna nogāzē atpūsties un iešņaukt tabaku, bet tabakdoze kā par nelaimi bijusi tukša. Tik ļoti gribējies tabaku, ka lūdzis garāmgājējiem, taču tie nav devuši. Otrā rītā vecītis atrasts nomiris tabakas badā. Par piemiņu akmenī iekalts krusts ar tabakdozi." Pauguru, kura malā atrodas akmens dēvē par Pīpmaņu kalnu.
Alūksne

Latvijas Ziemeļaustrumos, Alūksnes augstienē, pašā Alūksnes ezera krastā atrodas maza pilsēta. Tā vienmēr ir bijusi īpaša - te ļaudis runājot vārdus pušu lauž, te ir sākums latviešu skolām, te tulkota Bībele, te uzaugusi Krievijas ķeizariene, te krustojas lielie ceļi ar kaimiņu igauņu un krievu tautām, te sākas Latvija un Eiropa, un vēl joprojām tā ir pati skaistākā - Ziemeļvidzemes pērle Alūksne.

*)Tempļa kalns - senās latgaļu pils atrašanās vieta, 1807. gada rotonda - Templītis, Saules tilts

*)Livonijas ordeņa pilsdrupas Pilssalā - krievu - zviedru Ziemeļu kara aculiecinieces


*)Alūksnes ezers ar četrām tā salām

*)Glika ozoli - vācu mācītāja Ernsta Glika - pirmā Bībeles tulkotāja latviešu valodā, stādītie


 

 

*)Bībeles muzejs - pirmais un vienīgais Eiropā ar Bībeļu eksponātiem dažādās pasaules tautu valodās


*)Alūksnes jaunā un vecā pils, muižas parks ar mazajām arhitektoniskajām formām un daudzveidīgām koku sugām - Fītinghofu dzimtas mantojums

*)Alūksnes luterāņu un pareizticīgo baznīcas

*)"Mazbānītis", kas kursē maršrutā Alūksne - Gulbene


Stāmeriena

*)Stāmerienas muižas pils

*)Sv. Aleksandra Ņevska pareizticīgo baznīca

*)Stāmerienes stacija

*)Stāmerienas ezers


 

Gulbene

*)Gulbīšu parks


*)Gulbenes evaņģēliskā luterāņu baznīca


*)Vecgulbenes muižas komplekss


*)Piemineklis brīvības cīņās kritušajiem


*)Gulbenes stacija


Zeltiņu raķešu bāze

Zeltiņu pagstā var apskatīt bijušo armijas kodolraķešu bāzi - padomju armijas liecību Latvijā. Tālrunis 29499352, 64342220